Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Zadzwoń: 663 224 559

poniedziałek - piątek 10:00-18:00

Kontakt

Jak kłócą się dobre pary?

10 września 2021

Występowanie konfliktów w związkach jest nieuniknione. Możesz próbować wystrzegać się ich za wszelką cenę, tłumiąc negatywne emocje i zamiatając pozornie drobne problemy pod dywan, ale w pewnym momencie wrócą, i to ze zdwojoną siłą. Często ma to postać eksplozji, która jest całkowicie nieproporcjonalna do tego, co ją wyzwoliło. W końcu walczysz nie tylko o dany temat, ale także o dziesięć innych wcześniej nierozwiązanych kwestii.

 

Paradoksalnie, najlepszym sposobem na uniknięcie tej sytuacji i rozwijanie się jako para jest stawianie czoła trudnościom, gdy tylko się pojawiają. Badania wykazały, że to nie kłótnie same w sobie prowadzą do rozwodu, ale sposób, w jaki małżonkowie ze sobą walczą.

Oto kilka wskazówek, jak kłócić się z szacunkiem do drugiej osoby i uczynić konflikt okazją do rozwoju:

 

1. Skup się na zachowaniu, a nie na osobie. 

Wyobraź sobie, że Twoja partnerka kieruje do Ciebie dwa stwierdzenia: „Jesteś takim nierozważnym palantem!” i „Jestem naprawdę zła, że zapomniałeś o naszych dzisiejszych planach”. Ten pierwszy komunikat wydaje się nieco szorstki, prawda? Zrozumiałe, ponieważ atakuje Cię jako osobę. Drugi, choć wciąż nieprzyjemny, po prostu wzywa Cię do działania.

 

2. Powiedz, co leży Ci na sercu, z szacunkiem. 

Unikaj wyzwisk lub krzywdzących słów, których możesz później żałować. Rzucanie obelg sprawi tylko, że Twój partner poczuje się obrażony. Wpłynie to negatywnie na kondycję związku i może spowodować, że pojawią się w nim trwałe rany.

 

3. Bądź konkretny. 

Unikaj uogólnień typu „Zawsze zapominasz o naszych planach” lub „Nigdy mnie nie słuchasz!” Skoncentruj się na konkretnym zachowaniu lub działaniu i jego wpływie na Ciebie.

 

4. Ćwicz dobre umiejętności komunikacyjne. 

Utrzymuj właściwy kontakt wzrokowy, używaj stwierdzeń „ja”, identyfikuj uczucia i stosuj aktywne słuchanie.

 

5. Zażartuj. 

Chociaż żartowanie z partnera prawdopodobnie nie jest najlepszym sposobem na wykorzystanie humoru w sytuacji konfliktu, spróbuj jednak zażartować z siebie. Poprawisz nastrój, zachowując szacunek dla swej drugiej połowy.

 

6. Traktuj swojego partnera poważnie. 

Gdy opowiadasz te dowcipy, upewnij się, że robisz to, zachowując szacunek wobec osoby, z którą dyskutujesz, i poważnie odnosisz się do problemu.

 

7. Zostaw przeszłość w przeszłości. 

Skoncentruj się na teraźniejszości. Choć kuszące jest przypomnienie tego, że raz, 3 lata temu, Twój partner zrobił to lub owo, na pewno jednak nie jest to produktywne.

 

8. Zachowaj spokój. 

Łatwiej powiedzieć niż zrobić - to stare powiedzenie jest nadal aktualne. Weź głęboki oddech i policz do dziesięciu, jeśli czujesz, że jesteś na skraju utraty panowania nad sobą. Twój partner będzie bardziej skłonny rozważyć Twój punkt widzenia, jeśli będziesz mówić spokojnie.

 

9. Zachowaj prywatność Waszych sprzeczek.

Omawianie prywatnych konfliktów z rodziną i przyjaciółmi może wydawać się dobrym sposobem na uzyskanie świeżego spojrzenia na problem lub (bądźmy szczerzy) nakłonienie kogoś innego, aby zobaczył go po Twojemu, ale przyciągnięcie trzeciej osoby może często powodować jeszcze więcej kłopotów. Problem dotyczy Ciebie i Twojego partnera, a nie Ciebie, Twojego partnera i Twojej matki/najlepszej przyjaciółki/szwagierki.

10. Jeśli nie możesz się zgodzić… zgódź się nie zgadzać, a także szanować uczucia i opinie partnera.

 

Konflikty mogą być konstruktywnie rozwiązane.

Jeśli walcząc uczciwie, przejdziecie przez konflikt, to jest spora szansa, że zaowocuje to zwiększonym poczuciem więzi i intymności w Waszym związku, a w następstwie pchnie Was w kierunku dobrej zmiany.

 

Radek Suwalski

 

Zobacz również